Vastagbélrák – műtét – flavonoidok.

A vastagbélrák kimetszésen átesett betegek ki vannak téve a rákkiújulás kockázatának, ami főleg a daganat stádiumától függ. A gyógyítási céllal történt sebészeti kimetszést követően 4 – 5 éven belül a betegek 40% – 50%-a esetében következik be a daganat kiújulás akkor, ha a kezdeti daganat stádiumuk szerint II-es vagy III-as stádiumú volt. A daganat kiújulás jelentkezhet helyi kiújulásként a kimetszés helyén, eltérő idejű (metakron) daganatképződésként valahol másutt a vastagbélben, illetve helyi vagy távoli áttétként. A vastagbélben történő kiújulás a daganatképződés három formáját öltheti: vagy incidentális karcinoma, vagy incidentális adenoma vagy a kettő kombinációja. 2008 áprilisában látott napvilágot egy tanulmány, melyben 87 beteget, 36 vastagbél kimetszésen és 51 polipeltávolításon átesett beteget vizsgáltak:

„A betegeket 2 csoportra osztottunk: az egyik csoportot flavonoid keverékkel kezeltük (a napi standard adag 20 mg apigenin és 20 mg epigallocathechin-gallát, 31 fő esetében) és összehasonlítottuk a nekik megfelelő kontroll csoporttal (56 fő). Mindkét csoportot megfigyelés alatt tartottuk 3 – 4 éven keresztül, felügyeleti vastagbéltükrözéssel és kérdőívvel. 

EREDMÉNYEINK: Az ebbe a kísérletbe bevont 87 személy közül 36-nál volt kimetszett vastagbélrák és ezek közül a betegek közül 29-nél végeztek felügyeleti vastagbéltükrözést. A flavonoiddal kezelt vastagbél rák kimetszésen átesett betegeknél (14 fő) nem történt rák kiújulás, és egy esetben fejlődött ki adenoma. Ezzel szemben a flavonoidokkal nem kezelt kontroll személyeknél a rák kiújulása 20 % (három a 15-ből) volt, és ezek közül a betegek közül 4-nél adenomák fejlődtek ki (27 %).
A kombinált daganatképződés kiújulási aránya a flavonoid-fogyasztók körében 7% (egy a14-ből) volt míg a kontroll betegeknél 47% (hét a15-ből) a kontrolloknál (P = 0,027). 

KÖVETKEZTETÉS: a flavonoid keverékkel történő hosszú távon fenntartott kezelés szignifikánsan csökkentette a vastagbél rák kiújulási arányát vastagbél rák kimetszésen átesett betegeknél.” – Professor Harald Hoensch
Forrás: http://medpublics.com/docs/flavonoid-kezeles-egcg-apigenin.pdf