Luteolin segítségével gátolták a prosztatarák növekedését.

Amikor egy daganat még csak néhány ezer sejtből áll, a sejteket még a helyi vérkeringés ellátja a számára elégséges tápanyaggal, oxigénnel. Ám a növekedése során napról-napra nagyobb mennyiségű cukor felvételére van igénye. Amint eljut egy kritikus méretig egy úgynevezett érnövekedési faktort (Vascular endothelial growth factor-VEGF) aktivál, ami a környező ereket arra készteti, hogy apró kapillárisokat generáljon a daganat irányába és ezzel együtt több tápanyaggal lássa el a tumort. 

2012-ben a Kentucky Egyetemen végeztek egy kutatást, amelyben a luteolin nevű flavonoid ún. érnövekedést gátló hatását vizsgálták elsősorban élő szervezetekben.
Vegf vessel

Luteolin_1

Luteolin_2kontroll luteolin

Kutatás: Az érképződés, azaz új véredények képződése a meglevő érrendszerből elengedhetetlen ahhoz, hogy a daganat növekedjen, terjedjen és áttétet képezzen. A luteolin egy közönséges étkezési flavonoid, amely megtalálható gyümölcsökben és zöldségekben (spenót, karalábé stb.). A luteolin érképzést gátló hatását in vitro, ex vivo és in vivo modellek alkalmazásával tanulmányoztuk. Patkány aorta gyűrűt alkalmazó in vitro próbák azt mutatták, hogy a nem toxikus koncentrációjú luteolin jelentős mértékben gátolta a hajszálerek fejlődését, valamint az érképző sejtek burjánzását, vándorlását, behatolását és erekké való formálódását, amik az érképződési folyamat alapvető mozzanatai. A luteolin az ex vivo érképződést is gátolta, ahogyan az kimutatásra került a tyúktojás középső magzatburok (CAM) vizsgálat és a matrixgél [mesterségesen előállított sejtek közötti közeg] vizsgálat során. A zselatinos enzimképző analízis kimutatta a luteolin gátló hatását az MMP-2 és MMP-9 sejtközi metalloproteinázok esetén is. A fehérje immunoblot [Western blot] kimutatta, hogy a luteolin elnyomta a VEGF előidézte VEGF 2 receptort és a belőle leszármazó AKT, ERK, mTOR, P70S6K, MMP-2, MMP-9 fehérje kinázok foszfátosodását az emberi köldökzsinór ér belhámban. 

A gyulladást előidéző cytokinek – mint amilyen az IL-1β, Il-6, IL-8, és TNF-α – szintjét ugyancsak jelentősen csökkentette a luteolin a PC-3 sejtekben [emberi prosztatarák sejtvonal]. A luteolin (10 mg/testsúly kg/nap) jelentősen csökkentette a daganat térfogatát és súlyát az prosztatatumorsejt-beültetéses kísérletben. Mindez jelezvén, hogy a luteolin gátolta a daganatképződést azáltal, hogy az érképződést vette célba. A CD-31 és CD-34 immunohisztokémiai [antigén kereső] festés feltárta továbbá, hogy a luteolin jelentős mértékben csökkenti a hajszálér sűrűséget. Továbbá csökkentette a sejtek életképességét és programozott sejthalált idézett elő a prosztata ráksejtekben, ami korrelációban állt az AKT, ERK, mTOR, P70S6K, MMP-2 és MMP-9 kifejeződések leszabályozásával. Összefoglalva, felfedezéseink azt mutatják, hogy a luteolin gátolja az emberi prosztatarák növekedését azáltal, hogy elnyomja az érbelhám növekedési faktor (VEGF) receptor 2 közvetítette érképződést.” – Pratheeshkumar P. a kutatás vezetője – Graduate Center for Toxicology, College of Medicine, University of Kentucky, Lexington, Kentucky, United States of America.     Kutatás: http://medpublics.com/search/23300633

Jó tanács: A nátrium-nitritet (E-250) az élelmiszeriparban gyakran használják tartósítószerként (bármelyik felvágottban megtaláljuk), mivel segít megőrizni az ételek élénk színét, illetve a feldolgozott húsok frissességét. A gyomorban jelenlévő fehérjékkel keveredve azonban rákkeltő nitrózaminok keletkeznek belőle. Ha lehet, kerüljük a fogyasztását!